Vinš a zastavenie sa na Silvestra 2020

Pred 2 dňami zasiahlo Chorvátsko silné zemetrasenie. Aj v tejto chvíli počúvam z médií, že sa v Chorvátsku otrasy zopakovali. Ako nás informujú celosvetové médiá, mesto Petrinja je neobývateľné. Počuť nárek. Za stratou statočných pracovitých nevinných ľudí, ale i ich príbytkov a takmer všetkého, čo si svedomitou prácou Chorváti na postihnutých územiach vybudovali.

Silné účinky zemetrasenia si vyžiadali ľudské obete, mnohí sú zranení, a ešte väčšie množstvo ľudí je postihnutých a zasiahnutých bezradnosťou, stresom, bezmocnosťou. S takými myšlienkami sa chystám  k písaniu týchto riadkov všetkým, ktorí poznajú aktivity Spoločnosti slovenských velikánov. Presnejšie, podaktorých ľudí v tejto spoločnosti zoskupených.

Nie som rečníkom ani spisovateľom. Napriek tomu som zobral na seba úlohu napísať vinš pomoci v predvečer osláv Silvestra 2020. Neformálny, ale na základe reči vlastného srdca. Mnohí máte svoje srdiečka podobné. Mnohých Vás poznáme na základe Vašich doterajších životov i Vašich neformálnych aktivít najmä v čase, keď druhý potrebuje práve Vašu pomoc. Nikto z ľudí na tomto svete všetkých poznať nemôže. Mnohí však dnes žijeme v presvedčení, že medzi nami je množstvo statočných, úprimných ľudí, ktorí vedia veľmi dobre aké veľké bohatstvo, hodnoty v sebe obsahuje úprimná pomoc človeka človeku vo chvíli, keď tú pomoc ten druhý potrebuje.

Odkaz veršom mi zaslal operatívne jeden z podpredsedov Spoločnosti slovenských velikánov. Ako písomnú vizitku práce, reč svojho vlastného srdca s odkazmi Ľudovíta Štúra, Milana Rastislava Štefánika či Alexandra Dubčeka, ktorí, žiaľ, už tiež nie sú medzi nami. Slovne graficky dôstojne stvárnená vizitka nech bude vnímaná ako úprimné vyznanie a postoj menovaných k našim súčasným životom.

V čase COVIDu nie sú ľahké pre mnohých náročne prežívané chvíle súčasných dní. Napriek tomu sme sa práve takto rozhodli vstúpiť do neformálnej aktívnej pomoci  bezbranným ľuďom v Chorvátsku, lebo väčšina z nás je isto presvedčená, že akákoľvek zloba, akékoľvek zlo je iba zblúdilou, možno niekedy až zbesilým prejavom myšlienky ľudského dobra. Osobne verím, že každý z nás v živote so sebou to dobro vo svojom vnútri má, nosí ho so sebou a v čase najmenej očakávanom ho vie ponúknuť aj iným.

Vinšujem v tento silvestrovský podvečer, aby nás bolo na tejto zemeguli s tou úprimnou ponukou pomoci pre bratov Slovanov, alebo priateľov postihnutých zemetrasením v Chorvátsku čo najviac. Ak sa rozhodnete mnohí pomôcť ekonomicky, k dispozícii je číslo účtu SK2309000000005160987409 a následne prostredníctvom tohto portálu aj verejný odpočet umiestnených finančných prostriedkov konkrétnym osobám v zemetrasení postihnutom Chorvátsku.

Ak sa chcete pridať názorom, pripomienkou, povzbudivým slovom či návrhom, píšte na adresu: zemetrasenie.pomoc.ssv@gmail.com. Isto sa Vám ozveme. Taký je môj vinš a také riadky v ňom na rozhraní rokov 2020 a 2021 za celé vedenie Spoločnosti slovenských velikánov (SSV). Ďakujem za ich prečítanie.

Prajem Vám zdravie a v rodinnom šťastnom kruhu úprimné privítanie celého roku 2021.

Jozef  Škultéty, prezident SSV