Spoločnoť slovenských velikánov v Srbsku medzi insitou

Foto: archív SSV | Pohľad na otvorenie výstavy v Srbku, v marci toho roku.

V Archíve Vojvodiny v Novom Sade marec začali s pestrými farbami kovačickej insity. Dňa 1. marca toho roku napoludnie v tejto pokrajinskej inštitúcii otvorili výstavu Kovačica autora Pavla Hajka, predstavili omaľované šamlíky Vieroslavy Svetlíkovej a tiež bookmark kalendár, čiže záložky do kníh s kalendárom a znázornenými obrazmi kovačických insitných maliarov, ktorý vydala Galéria Babka Kovačica. Prítomných privítal riaditeľ Archívu Vojvodiny Dr. Nebojša Kuzmanović, o výstave Pavla Hajka sa zmienil kurátor výstavy Pavel Babka a o omaľovaných šamlíkoch s podobizňami troch slovenských velikánov: Štúra, Štefánika a Dubčeka hovoril JUDr. Jozef Škultéty, prezident Spoločnosti slovenských velikánov. Výstavu otvorila predsedníčka Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny Dušanka Petráková.

Jeden z obrazov pána Hajka

Výstavu Kovačica tvorí 23 diel kovačického insitného maliara Pavla Hajka, ktorého výtvarný prejav je rozpoznateľný podľa pestrofarebných kohútov, symbolov všetkého čo je mužské a explicitných erotických scén. Jeho obrazy nie sú jednoduché, keďže maliar má zmysel pre detaily, pre rozprávku a väčšina jeho obrazov má veľa vedľajších príbehov. Na tie príbehy, ktoré si pozorovateľ má domyslieť upozornil najprv Nebojša Kuzmanović a potom aj Pavel Babka. Viac sa pozastavili pri jednotlivých Hajkových výjavoch, ktoré sú netypické pre insitu a ktoré maliar, okrem na plátne, zobrazil aj na dreve.

Jozef Škultéty sa zmienil o viacročnej spolupráci Spoločnosti slovenských velikánov s Archívom Vojvodiny a Galériou Babka. Pred dvomi rokmi táto spoločnosť usporiadala v Archíve Vojvodiny výstavu Alexander Dubček – humanista, demokrata, Európan, ktorá ďalej poputovala do Belehradu a odtiaľ ju vyprevadili do sveta. O tom viac TU: http://www.kulpin.net/o-kulpine/muzeum/22-aktuality/aktuality/11252-vystava-o-dubcekovi-v-novom-sade. Najnovšie si zastupitelia Spoločnosti slovenských velikánov objednali u Vieroslavy Svetlíkovej šamlíky s podobizňami troch velikánov – Štúra, Štefánika a Dubčeka, ktoré budú s výstavou cestovať svetom a takým spôsobom poukazovať na to, čo nás spája a tým je hľadanie celosvetového mieru.

Pred vernisážou riaditeľ Archívu Vojvodiny Dr. Nebojša Kuzmanović a jeho zástupca Kristijan Obšust mali kratšie spoločné stretnutie s organizátormi výstavy, delegáciou Spoločnosti slovenských velikánov z Uhrovca zo Slovenskej republiky a predsedníčkou NRSNM Dušankou Petrákovou.