Kniha o Alexandrovi Dubčekovi

Matica slovenská v Srbsku, Archív Vojvodiny a Spoločnosť slovenských velikánov zo Slovenska v utorok 20. decembra predvečer v Dome Matice slovenskej v Srbsku Ľudovíta Mišíka v Báčskom Petrovci pripravili prezentáciu knihy Aleksandar Dupček iz perspektive svetskih političara i ličnosti, teda srbský preklad knihy, ktorá v origináli vyšla ako Alexander Dubček z pohľadu celosvetových politikov a osobností roku 2021.

Na prezentácii prítomné obecenstvo z Petrovca, Kysáča, Hložian a Selenče, ako aj prítomných hostí zo Slovenska a z Archívu Vojvodiny privítal predseda MSS Branislav Kulík.

V rámci poldruhahodinovej prezentácie prítomným sa prihovoril prezident Spoločnosti slovenských velikánov Jozef Škultéty, ktorý je aj spoluautorom knihy spolu s Jozefom Mazarom a kolektívom autorov.

Na tomto večierku sme mali možnosť vypočuť si o tom, ako sa rodila myšlienka založiť Spoločnosť slovenských velikánov roku 2016, aké sú jej aktivity, ale i všeličo zo života samotného Jozefa Škultétyho. Tento muž považuje, že v zahraničí si niekdajšieho štátnika a politika Alexandra Dubčeka (1921 – 1992) viac vážia ako na domácej pôde na Slovensku, a zvlášť v súčasnej dobe, keď už aj deti v škole veľmi málo vedia o ňom.

Dubček sa narodil v Uhrovci práve v tom istom dome ako 106 rokov pred ním aj ďalší slovenský velikán Ľudovít Štúr (1815 – 1856).

Dubček je inak nositeľom aj viacerých medzinárodných uznaní za ľudské práva a mier, ako aj čestných doktorátov univerzít v Bologni, Madride, Washingtone, Bruseli, Dubline a Bratislave.

Prítomným sa prihovoril aj zástupca riaditeľa Archívu Vojvodiny Kristián Obšust, ktorý bol aj hostiteľom návštevy zo Slovenska. Práve táto inštitúcia v roku 2022 vydala po srbsky preklad uvedenej knihy o Alexandrovi Dubčekovi v Edícii Bibliotéka mimoriadne vydania. Knihu Aleksandar Dupček iz perspektive svetskih političara i ličnosti do srbčiny preložila Mária Domoniová.

Na záver večierka sa predstaviteľom Spoločnosti slovenských velikánov za pozvanie účinkovať na ich programe na Slovensku zavďačil aj vedúci Komorného zboru Zvony zo Selenče Juraj Súdi a čestný predseda MSS Rastislav Surový za prijatie viac turnusov našich detí počas obdobia bombardovania Srbska roku 1999.